Aktualności
Herbatę cenimy za smak i aromat, za orzeźwienie i energię, którą nam dodaje. W zależności od składników herbaty mogą być rozgrzewające, prozdrowotne, oczyszczające, czy po prostu smaczne.
Aktualnie mamy możliwość najróżniejszego wyboru herbat, tych tradycyjnych, tych z różnymi aromatyzowanymi dodatkami i tych ziołowych. My polecamy szczególnie zdrowe herbaty ziołowe, niekoniecznie te tradycyjnie zaparzane z pączków i liści z krzewu herbacianego. Wszak herbatą też nazywamy napary z ziół lub z suszu owocowego. Ważne, by poprawiała samopoczucie, by orzeźwiała, ale też mogła zwalczać infekcje i miała korzystny wpływ na nasz organizm. Dlatego w okresie jesiennym polecamy herbatę z kwiatów czarnego bzu.
Porcja ekspresowej herbaty z kwiatu czarnego bzu (lub syropu z kwiatów czarnego bzu), szczypta cynamonu, 3 goździki. Dodatkowo plasterek świeżego imbiru, łyżeczka miodu, najlepiej lipowego. Herbatę zalewamy wrzątkiem, parzymy 10 min, dodajemy cynamon, goździki, imbir i doprawiamy miodem.
Kwiat bzu czarnego
stosowany był od dawna jako lek napotny, przeciwgorączkowy i lekko moczopędny. Łagodzi objawy przeziębienia, grypy, gorączki, nieżytu nosa i zapalenia zatok. Ze względu na dużą zawartość flawonoidów, kwasów wielofenolowych i licznych kwasów organicznych w kwiatach, mają one zdolność uszczelniania naczyń krwionośnych, zwiększają ich elastyczność. Odwary z kwiatów stosowane są też zewnętrznie, do płukania, przy zapaleniu jamy ustnej i gardła, w anginie, przy zapaleniu spojówek (w formie okładów) i jako dodatek do kąpieli kosmetycznych.
Przeczytaj także: