Aktualności
Szałwia lekarska ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, zwiększa wydzielanie soków trawiennych, hamuje nadmierne pocenie się. Liść szałwii jest jednym z ważniejszych surowców polecanych w profilaktyce i leczeniu schorzeń stomatologicznych, ponadto jest skuteczny w problemach żołądkowych, wzdęciach i w biegunce. Działa także przeciwpotnie. Metodą niefarmakologiczną, zmniejszającą nadmierną potliwość, jest picie naparu z szałwii. Dotychczas nie wyjaśniono mechanizmu jej działania w tym zakresie. Szałwia lekarska polecana jest w nadmiernej potliwości różnego pochodzenia: na tle gruźlicy, nadczynności tarczycy, nadpobudliwości nerwowej i zatruć.
Szałwia w warunkach domowych
można przygotować napar szałwiowy: 1 łyżeczkę rozdrobnionych liści zalać szklanką wrzącej wody i zaparzać pod przykryciem 15 minut. Przecedzić. Pić 3 razy dziennie po pół szklanki w nieżycie żołądka i jelit, w zaburzeniach trawiennych, w nadmiernym poceniu się. Zewnętrznie napar poleca się do płukania w stanach zapalnych jamy ustnej, gardła i dziąseł, przy anginie, pleśniawkach i zapaleniu migdałków. Okłady z naparu stosujemy na trudno gojące się rany, oparzenia, odmrożenia oraz po użądleniu przez pszczoły i osy.
Szałwia w kosmetologii
Szałwia lekarska jest cenną rośliną dla przemysłu kosmetycznego. Dzięki właściwościom dezynfekującym, ściągającym i przeciwzapalnym, olejek stosowany jest do past do zębów, płynów do płukania ust, do dezodorantów, mydeł, szamponów. Również w preparatach łagodzących podrażnienia skóry. Olejek szałwiowy likwiduje ropne zapalenie mieszków włosowych. Odwar z liści stosowany jest także do przyciemniania włosów. W przemyśle perfumeryjnym olejek szałwiowy znalazł zastosowanie w kompozycjach typowo męskich wód kolońskich i toaletowych.
Miododajna
Szałwia jest rośliną miododajną. Miód szałwiowy jest bardzo aromatyczny i wysoko ceniony. Liczne badania kliniczne wykazały, że miód jest doskonałym lekiem w chorobach przewodu pokarmowego (zapalenie żołądka, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy). Skuteczność jego działania można znacznie podwyższyć przez rozpuszczanie go w naparach z liści szałwii.
Dowiedz się więcej:
Zobacz inne artykuły: