Porady zdrowotne
Organizm dziecka wymaga innego traktowania medycznego niż organizm dorosłego człowieka. Dlatego stosowanie terapii ziołowej u najmłodszych pacjentów wymaga szczególnej staranności. Przy jej zachowaniu może być bardzo skuteczne.
Koszyczki rumianku są od dawna powszechnie wykorzystywane do leczenia i pielęgnacji niemowląt. Sporządza się z nich pierwsze napoje (herbatki), które można podać dzieciom już od drugiego tygodnia życia (w postaci naparu dodawanego do mieszanki mlecznej) – zwłaszcza dzieciom karmionym sztucznie.
Koszyczek rumianku działa przeciwbólowo i uspokajająco, umożliwiając niemowlęciu (i rodzicom…) spokojny sen.
Napar z rumianku stanowi bardzo często pierwszy w życiu – poza mlekiem matki – napój, jaki podaje się małemu człowiekowi. Ma on bardzo korzystne działanie na przewód pokarmowy dziecka, ułatwia trawienie, znosi wzdęcia, kolkę jelitową i bóle brzuszka, często spotykane zwłaszcza przy sztucznym karmieniu. Jest niezastąpiony w okresie ząbkowania. Wskazane jest wtedy podawanie herbatki rumiankowej – często w ciągu dnia po łyżeczce – aby przedłużyć bezpośrednie działanie surowca na zmienione (niekiedy zapalnie) i rozpulchnione dziąsła. Gdy niemowlę ma kaszel, jest przeziębione lub gorączkuje i jest w trakcie leczenia, dobrze jest dla dezynfekcji powietrza rozwieszać w pobliżu łóżeczka dziecka (ale nie nad nim) pieluszkę lub gazę zmoczoną w gorącym, parującym naparze rumiankowym, aby dziecko oddychało lotnymi substancjami surowca.
W pielęgnacji niemowląt rumianek stosuje się w kąpielach leczniczych, do przemywania oczu, czyszczenia noska, w pielęgnacji jamy ustnej, także do inhalacji i w szerokiej gamie kosmetyków niemowlęcych. Dla potrzeb lecznictwa pediatrycznego rumianek lekarski powinien być uprawiany na plantacjach kontrolowanych przez Instytut Matki i Dziecka.
Wszelkie problemy zdrowotne niemowlęcia muszą być konsultowane z lekarzem pediatrą i tylko z jego polecenia należy stosować domowe przetwory ziołowe, czy gotowe roślinne środki farmaceutyczne.