Porady zdrowotne
Bardzo często stres odbieramy jako czynnik wyniszczający nasz organizm i przyczyniający się do rozwoju wielu chorób. Jednocześnie musimy pamiętać o pozytywnych aspektach stresu, które pozwalają nam zmobilizować organizm i radzić sobie z codziennymi trudnościami.
Skutki długotrwałego stresu
Ciągły, długotrwały stres oraz nadmierne pobudzenie nerwowe, zamiast nas mobilizować przyczynia się do rozdrażnienia, rozkojarzenia, nadmiernej nadwrażliwości na bodźce zewnętrzne, problemów z zasypianiem i bezsenności. Przewlekły stres może przyczyniać się do rozwoju dolegliwości spowodowanych zaburzeniami czynnościowymi m.in. przyspieszonej czynności serca na tle nerwowym, bólów oraz zawrotów głowy, a także zaburzeń funkcjonowania układu pokarmowego objawiających się skurczami, bólami brzucha, czy nawet biegunkami.
Bardzo częstym zaburzeniem związanym ze stresem jest trudność w zasypianiu, a nawet bezsenność. Wieczorne problemy z zaśnięciem mogą wynikać ze zbyt dużego napięcia i stresu, z którymi zmagamy się w ciągu dnia. W takich sytuacjach szczególnie zalecane są surowce roślinne o działaniu uspokajającym (sedativa).
Naturalnie zioła w walce ze stresem
Surowce roślinne o działaniu uspokajającym mają tę przewagę nad syntetycznymi lekami nasennymi, że nie powodują lekozależności, czyli nadmiernego przyzwyczajenia i uzależnienia od nich. Możemy wymienić korzeń kozłka, liść melisy, szyszka chmielu, ziele męczennicy, ziele serdecznika, kwiat lawendy. Hamują one nadpobudliwość psychiczną, jednocześnie ułatwiając zasypianie.
Surowce roślinne o działaniu uspokajającym dostępne są w różnych produktach leczniczych. W aptekach możemy znaleźć monopreparaty, czyli produkty zawierające wyłącznie jeden składnik czynny, bądź produkty złożone zawierające w swoim składzie kompozycje roślin o działaniu uspokajającym.
Zastosowanie surowców roślinnych o podobnym działaniu, pozwala na uzyskanie silniejszego działania przy zastosowaniu mniejszych dawek substancji czynnych. Ponadto, surowce te uzupełniają leczenie, działając na pozostałe narządy i układy, których prawidłowa praca jest zaburzona z powodu nadmiernego napięcia nerwowego.
Leki roślinne
Wśród leków roślinnych o działaniu uspokajającym mamy różne postacie farmaceutyczne, które pozwalają na dobranie dla siebie jak najbardziej dogodnej formy. Na przykład w aptece ziołowej mamy stałe postacie leków, takie jak tabletki, kapsułki czy tabletki powlekane, które są szczególnie polecane pacjentom preferującym szybką i wygodną formę produktu do połknięcia. Dostępne są również płynne postacie leków uspokajających, gotowe takie jak krople czy nalewki oraz zioła do zaparzania. Roślinne leki o działaniu uspokajającym otrzymamy w aptece bez recepty lekarskiej.